Přeskočit na obsah

O Nás

Srdečně Vás vítáme na stránkách spolku Retriever Sport CZ, který se již od roku 2004 zabývá výcvikem všech plemen retrieverů a organizací tréninků a soutěží formou working testů (WT).

Tyto stránky jsou určeny jak pro majitele, tak i pro zatímní „pouhé“ příznivce všech plemen retrieverů – věříme, že Vy všichni zde najdete užitečné informace a těšíme se na budoucí osobní setkání.

Výcvik retrievera

Určitou formou výcviku by měl projít každý retriever. Retrieveři jsou příliš velcí na to, aby rostli jenom jako dříví v lese. Přitom jejich povahové vlastnosti a vysoká inteligence jsou při správném vedení zárukou úspěchů.

Retriever, v překladu přinašeč, přišel ke svému jménu tím, že prokázal, že v oboru aportování zvěře je nejlepší a ostatní plemena psů mu v tomto nemohou konkurovat.

Vrcholem výcviku retrievera je využití jeho vrozených schopností v praxi, tedy při honech na drobnou zvěř jak na suchu, tak ve vodě.

Úroveň a vyspělost tohoto loveckého výcviku je ve světě už dlouhé roky ověřována právě na working testech. Při samotném výcviku i při working testech se nepoužívá zvěř, nýbrž tzv. dummy, což jsou plátěné, válcové, půlkilové plovoucí pytlíky s poutkem. Plnohodnotný lovecký výcvik v aportování tak mohou se svými retrievery absolvovat i ti majitelé, kteří nechtějí mít s praktickým lovem vůbec nic společného a odmítají se zvěře byť i jen dotknout.

Working testy

Working testy vznikly ve Velké Británii. Jejich hlavním smyslem je udržení vysoké vycvičenosti retrieverů po celý rok. Uchovávat zvěř pro účely výcviku psů bylo velmi obtížné a tak bylo započato s používáním dummy. A protože je člověk tvor soutěživý, chtěli si brzy vůdci a trenéři porovnat úroveň svých psů i mimo hlavní honební sezónu, tedy field trialy. Tak vznikly working testy – soutěže, při nichž rozhodčí simulují praktické lovecké situace. Při vlastní soutěži jsou pak psi rozděleni podle dosažené výkonnosti do 4 tříd – E, L, M a S. Zkušení matadoři z výkonnostní třídy „S“ tady nikde začátečníky „neválcují“.

Hlavní výhodou working testů je to, že dávají všem majitelům retrieverů možnost plně rozvinout pracovní vlohy jejich psů a umožňují jim velice zajímavé společné sportovní vyžití. Jde o týmovou práci – tým tvoří pár, vůdce a pes. Jejich vzájemné poznání a spolupráce se neustále zdokonaluje – prakticky po celý aktivní život psa. Postupy výcviku jsou dokonale propracovány a jejich úspěšnost je doložena tisícovkami dokonale vycvičených retrieverů v Evropě i Americe.

Pozvánka ke spolupráci

Drtivá většina lidí svého retrievera miluje a má jej za svého nejlepšího přítele. Jistě všichni chceme, aby naši retrieveři prožili šťastný život. Nejšťastnější je ten retriever, kterému se splní jeho životní přání a stane se pro svého pána spolehlivým partnerem. Spolehlivým partnerem jak poslušností v normálním životě, tak skvělým výkonem při práci, pro kterou se narodil – přinášení. Proč to svému nejlepšímu příteli nedopřát…

…a proto je tu Retriever Sport – dejte společně s námi svému pejskovi pevné základy, ale i mnohem víc! Ať už chcete cvičit jen pro radost, hledáte možnosti pokročilého výcviku nebo potřebujete dopilovat detaily – pro každého z Vás máme zkušené trenéry, kteří jsou ochotni a schopni Vám pomoci.

Pokud se cítíte touto pozvánkou osloveni, neváhejte a ozvěte se nám. Těšíme se na Vás!